Jak na kašel za pomoci bylinek?

Když nechcete utrácet velké peníze za léky na kašel, obraťte se tam, odkud všechno pochází. Na přírodu.
Kašlem se tělo brání. Snaží se dostat z dýchacích cest to, co tam nepatří. Většina rostlin bývá obsažena v kapkách, sirupech, éterických olejích, čajích a mastech. Jenže ne každý je chce užívat v této formě.
Ze všeho nejdříve se ale ptáme, , když o nich většina z nás tak málo ví.
Jejich výhodou je, že díky slizům, silicím a saponinům pomáhají jak na suchý dráždivý kašel tak na vlhký. Díky nim se hlen ředí a snadněji se vykašlává.
tácek na byliny
Tymián obecný
Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Ve formě čaje slazený medem pomáhá na nachlazení, proti dráždivému kašli a chrapotu.
Pokud byste si chtěli vyrobit kapky, stačí 150 g čerstvé natě tymiánu nasekaného nadrobno a zalijte ho 300 ml lékárenským lihem. Dva týdny macerovat. Poté přecedíte a uchováváte v temnu a chladu. Při suchém kašli přidáváte několik kapek do čaje.
Na rýmu a kašel je dobré použít lipový čaj. Jestli se vám podařilo nasbírat a nasušit si květ, už teď víte, že budete pít čaj s medem. Čaj tlumí horečku, podporuje močení, čímž odvádí z těla škodlivé látky. Pokud vám nevyhovuje s medem, můžete si ho dát s citronem, nebo s malinovou šťávou.
bylina heřmánek
Echinacea, neboli třapatka nachováje jedna z mála bylin, která je účinná i proti virům (chřipce).
Cibule
Sice to není bylina, ale i ona je výborná na kašel.
1 velkou cibuli rozmixujeme a vylisovanou šťávu smícháme se 150 g hroznového cukru. Smícháme s 1/8 vody a po dobu pěti dnů podáváme třikrát denně 1 lžičku tohoto sirupu.
Jestli se potřebujete odhlenit, mám pro vás směs bylinek, která vám zaručeně pomůže.
1 čajová lžička jitrocelových listů, 1 čajová lžička květů divizny, 1/2 čajové lžičky drceného lékořicového kořene, ale ten lze nahradit květem slézu.
Všechno naráz přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Scedíme a popíjíme během dne po douškách.
Čaj je vhodný i pro malé děti, ale neměl by se pít déle než 10 dní.
Pro děti do 2 let ředíme: 1 čajovou lžičku hotového čaje s 2 dl čisté vody; 3-5 let 2 čajové lžičky čaje zředíme s 2 dl čisté vody. Starší děti mohou čaj nezředěný.
A ještě jedna směs k léčbě úporného kašle, případně k doléčení bronchitidy.
1 hrst květů divizny, 1 hrst květů podbělu, 1 hrst květů sedmikrásky, 1 hrst natě mateřídoušky (lze nahradit květem lípy nebo listem jitrocele).
2 vrchovaté lžíce směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a louhujeme 10-15 min. Osladíme 2 lžícemi medu (můžeme přidat i citron) a čaj popíjíme po doušcích, dokud je teplý.
Lékořice
Čaj si můžeme vyrobit z nastrouhaného nebo rozemletého kořene. Zalijeme vroucí vodou a 15 min necháme louhovat. Pije se teplý 1x-2x denně.
Silnější odvar připravíme tak, že nastrouhaný kořen povaříme, dokud nezíská černou barvu a nezhoustne. Odvar s příchutí pendreku se užívá po kávových lžičkách. 1 lžička 2x-3x denně.
Uvidíte, že léčbu pomocí bylinek si zamilujete.