Výměna kotle: Skutečnost nebo podvod?

336x280-nocnikosilky3-1429533436.jpg

V posledních měsících se čím dál tím častěji objevují podvody s čerpáním dotací na výměnu starého kotle za nový. Uvádí to ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové je potřeba zpřísnit kontroly žádostí o dotace, aby bylo možno jakoukoli nesrovnalost co nejdříve odhalit. Podle ní nefungují kontroly dost spolehlivě například ve Středočeském kraji. „Je zřejmé, že kontrolní mechanismy fungují. Například v případě Středočeského kraje však budeme požadovat rozšíření kontrolního vzorku minimálně o ty žádosti, které podaly zprostředkovatelské subjekty, u kterých vzniklo podezření na podvod,“ uvedla k problému mluvčí ministerstva.
okénko na střeše
Podle středočeského hejtmanství je možné v závislosti na kategorii kotle vyplatit žadatelům až 127 500 korun na výměnu za ekologický kotel. Toho často zneužívají i zprostředkovatelské firmy, které radí svým zákazníkům, jaké nepravdivé údaje uvádět, aby získali co nejvyšší podporu. Přibývá i žádostí o výměnu kotle, třebaže žadatel žádný starý kotel nemá.

 

Řešení situace

Přestože podvodů přibývá, řešit tyto přestupky lze stále pouze klasickou právní cestou v podobě trestního oznámení. To už například podalo právě středočeské hejtmanství, s nemalými problémy se však potýkají i v Ústeckém kraji.